Raport historii pojazdu: Jak z jego pomocą dokonać świadomego zakupu?

Zakup samochodu używanego zawsze jest loterią. Wiąże się bowiem z ryzykiem nabycia pojazdu powypadkowego, popowodziowego, skrajnie wyeksploatowanego, kradzionego... Sprzedający potrafią doskonale maskować wszelkie wady. Na szczęście, istnieje sposób minimalizacji ryzyka. Jest nim zapoznanie się z raportem historii pojazdu.

Samochód z rynku wtórnego może się okazać perełką, która będzie nam bezawaryjnie i bezpiecznie służyła przez wiele lat. Niestety, nie brak aut z drugiej ręki, które mają za sobą poważne wypadki, zostały bardzo mocno uszkodzone lub zalane podczas powodzi, mają cofnięty licznik, ich stan techniczny uniemożliwia dalszą eksploatację, bądź zmieniły właściciela w sposób niezgodny z prawem. Taki samochód może okazać się skarbonką bez dna lub, co gorsza, pociągnąć za sobą problemy natury prawnej. Sprzedający zaś doskonale maskują wszelkie wady, zajechanego grata przedstawiając jako egzemplarz lekko tylko przechodzony. Można jednak zminimalizować ryzyko zakupu trefnego auta. Służy temu weryfikacja VIN, dzięki której poznamy raport historii pojazdu.

Numer VIN - gdzie go znaleźć?

Numer VIN nadawany jest przez producenta indywidualnie każdemu pojazdowi. Najczęściej umieszczony jest na tabliczce znamionowej, która znajduje się na podszybiu samochodu po stronie kierowcy. Drugim miejscem, można znaleźć numer VIN, jest słupek boczny po stronie kierowcy. Znajdziemy go również na komorze silnika oraz w kilku innych miejscach. Widnieje on także w dowodzie rejestracyjnym (pod literą E) oraz w karcie pojazdów. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, należy koniecznie porównać numer VIN z tych dokumentów z tym wybitym w samochodzie. Jeżeli sprzedawca nie chce ich udostępnić, to jasny sygnał, że coś jest nie w porządku - wówczas najlepiej jest zrezygnować z zakupu.

Jak poznać historię pojazdu?

Dysponując numerem VIN, możemy w łatwy sposób pozyskać raport historii pojazdu. Wystarczy wpisać numer do wyszukiwarki dobrego dekodera.

Raport historii pojazdu zawiera takie informacje, jak między innymi:

  • pełne dane techniczne;
  • fabryczne wyposażenie;
  • chronologiczną historię, w tym datę produkcji i pierwszej rejestracji;
  • dane na temat kolizji i szkód;
  • akcje serwisowe przeprowadzane przez producenta;
  • zdjęcia z poprzednich aukcji sprzedażowych (ważne, bo może być na nich widać, czy auto nie zostało rozbite);
  • ewentualne figurowanie w bazie pojazdów skradzionych.

Dysponując raportem historii pojazdu, możemy zweryfikować to, co na jego temat mówi sprzedający. Znacząco minimalizujemy ryzyko nabycia samochodu powypadkowego, skrajnie wyeksploatowanego czy kradzionego. Poznawszy dzięki weryfikacji historii auta jego ewentualne wady, jesteśmy w stanie na spokojnie zastanowić się, czy są one dla nas akceptowalne, czy też lepiej sobie odpuścić i poszukać lepszego samochodu. Innymi słowy, dokument ten pozwala nam dokonać świadomego zakupu. Zawarte w nim dane są też bardzo pomocne przy negocjowaniu ceny ze sprzedającym.

Oczywiście, sama weryfikacja numeru VIN i raport historii pojazd to nie wszystko. Zanim podpiszemy umowę kupna-sprzedaży oraz wyłożymy pieniądze na stół, koniecznie trzeba sprawdzić stan techniczny samochodu. W tym celu należy zabrać go na stację diagnostyczną do autoryzowanego serwisu lub warsztatu specjalizującego się w pojazdach danej marki, gdzie poddany on zostanie szczegółowemu badaniu.

Udanych zakupów i bezpiecznej podróży!


Artykuł sponsorowany.