Rodzaje i właściwości past do zębów

Pasta do zębów jest podstawowym produktem przeznaczonym do higieny jamy ustnej. Używamy jej kilka razy dziennie, dlatego powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Poznaj rodzaje past do zębów oraz ich właściwości. Może dzięki naszemu artykułowi wybierzesz produkt idealny dla siebie?

Pasty uniwersalne to najczęściej wybierane pasty do zębów. Przeznaczone są dla osób bez problemów z zębami i dziąsłami. Znajdziemy je w każdej drogerii i w każdym sklepie. Posiadają zróżnicowany skład, który sprawia, że możemy sięgać po nie każdego dnia. Uniwersalne pasty chronią zdrowe zęby przed próchnica i przebarwieniami powierzchniowymi.

Pasty wybielające

Pasty do zębów wybielające posiadają zazwyczaj wysoki wskaźnik RDA, czyli ścieralności zębiny (powyżej 100). Dzięki temu możliwe jest usunięcie barwiących osadów z powierzchni zębów oraz przywrócenie ich naturalnej barwy. Tego typu pasty mogą nie okazać się skuteczne w przypadku silnie przebarwionych lub martwych zębów. W takiej sytuacji warto zgłosić się do dentysty w celu wykonania profesjonalnego zabiegu wybielenia. Środki wybielające, ze względu na wysoki wskaźnik ścieralności, nie powinny być stosowane każdego dnia, gdyż ich działanie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Popularnym składnikiem past wybielających jest węgiel aktywny.

Pasty do zębów wrażliwych

Szczotkowanie zębów wrażliwych może wywoływać ból. Warto wtedy pomyśleć nad zakupem specjalnej pasty o niskim wskaźniku RDA, zawierającej m.in. hydroksyapatyt i azotan potasu. Przy długotrwałym stosowaniu jej składniki przenikają do otwartych kanalików zębowych i zamykają je. To właśnie we wspomnianych kanalikach znajdują się końcówki nerwowe, które odpowiadają za ból i dyskomfort podczas szczotkowania zębów czy spożywania zimnych oraz ciepłych posiłków i napojów.

Pasty przeciwko paradontozie

Paradontoza to choroba, która jest skutkiem nieleczonego zapalenia dziąseł. Objawia się m.in. zaczerwienieniem i krwawieniem dziąseł podczas mycia zębów, a z czasem także cofaniem się ich oraz odsłanianiem szyjek zębowych. Pasty przeciwko paradontozie powinny zawierać np. wyciągi z ziół, alantoinę, mleczan glinu czy koenzym Q10. Ignorowanie zapalenia dziąseł prowadzi do poważnych konsekwencji nie tylko dla jamy ustnej, ale również dla całego organizmu.

Pasty do protez

Na protezach zębowych mogą gromadzić się bakterie, które następnie wędrują w dalsze partie jamy ustnej. Pasta do zębów do protez powinna więc charakteryzować się silnym działaniem antybakteryjnym, a także niskim RDA, aby podczas szczotkowania nie porysować zębów.

Pasty dla dzieci

Zęby dziecka wymagają szczególnej higieny, gdyż mają one wpływ na zdrowie jamy ustnej w przyszłości. Należy dbać o nie już od momentu pojawienia się pierwszych mleczaków. Ważne jest, aby zapewnić dziecku nie tylko skuteczną, ale również bezpieczną ochronę jego jamy ustnej. Pasty do zębów dla dzieci z reguły kuszą owocowym smakiem, nie zawierają silnych substancji ścierających, a fluor występuje w nich na odpowiednim poziomie. Wartościowym dodatkiem do tego typu produktów jest ksylitol, czyli naturalny cukier o działaniu antybakteryjnym, a więc również przeciwpróchniczym.

Jak wybrać właściwą pastę?

Warto pamiętać także o tym, że stosując szczoteczki elektryczne, powinniśmy sięgać po pasty do zębów o niskim RDA, a to z uwagi na prędkość pracy urządzenia. Najlepiej, gdyby nie zawierały one także wielu substancji o właściwościach pieniących, gdyż już samo działanie szczoteczki elektrycznej powoduje ten efekt.

Wybierając właściwą pastę do zębów, powinniśmy kierować się naszymi indywidualnymi potrzebami oraz stanem naszej jamy ustnej. Jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnych produktów, wybierzmy pastę opartą o wyciągi roślinne. Jeśli natomiast zależy nam na zwalczaniu przebarwień powierzchniowych, warto sięgnąć po środki wybielające. A może borykasz się z problemem wrażliwych zębów? Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zakup pasty z dodatkiem hydroksyapatytu.


Tekst sponsorowany.