Szyby okienne na wymiar: ile kosztują, jakie wybrać?

Szyby okienne na wymiar: ile kosztują, jakie szyby wybrać?

Wybierając nowe okna do mieszkania, musisz zwrócić uwagę nie tylko na ich wymiary. Równie ważna okaże się decyzja dotycząca rodzaju szyb. Na rynku znajdziesz wiele rozwiązań, które dedykowane są różnym projektom. W tym artkule podpowiemy Ci, jakie szyby okienne najlepiej wybrać w poszczególnych sytuacjach i jakie są ich koszty.

O czym zdecyduje rodzaj wybranych szyb okiennych?

Wybór szyb okiennych wpłynie na różne parametry okien. Zdecyduje między innymi o takich czynnikach jak:

  • ilość wpuszczanego do wnętrz światła słonecznego,
  • poziom widoczności wnętrza domu z zewnątrz,
  • przejrzystość okien wpływająca na jakość widoku,
  • współczynnik przenikania ciepła,
  • izolacja akustyczna.

Zastanawiając się nad tym, jakie szyby na wymiar (https://fixly.pl/kategoria/szyby-na-wymiar) wybrać do okien, kieruj się więc przede wszystkim własnymi potrzebami w zakresie funkcjonalności i estetyki mieszkania. Przejrzystość szkła powinna być uzależniona od tego, w jakiej okolicy znajduje się budynek. Jeśli lokatorzy narażeni są na ciekawskie spojrzenia z zewnątrz lub widok za oknem jest po prostu nieciekawy, warto postawić na szyby matowe lub warianty z wytłoczonymi wzorami, celowo zniekształcającymi obraz. To samo dotyczy poziomu hałasu dobiegającego z sąsiedztwa. Aby nie okazał się on dla Ciebie utrapieniem, zdecyduj się na szyby ze specjalnymi foliami PVB, tłumiącymi dźwięki.

Nieco bardziej skomplikowany może wydawać się wybór szyb na wymiar pod kątem współczynnika przenikania ciepła. Ogólna zasada mówi, że im jest on niższy, tym lepiej, przy czym obowiązujący na rynku standard to około 0,5 W/m2K. Dzięki temu nie narażasz się na duże straty energii.

Należy zwrócić uwagę także na dwa inne parametry — współczynniki g oraz L. Ten pierwszy określa ilość energii słonecznej przepuszczanej przez szybę, a jego wartość powinna zależeć od orientacji okien oraz warunków klimatycznych. Co do zasady wysoki poziom g zimą przekłada się na dodatkowe, darmowe ogrzewanie, natomiast latem może przyczyniać się do przegrzewania pomieszczeń. Współczynnik L wskazuje natomiast, ile światła przepuszcza szyba. Zazwyczaj im jest wyższy, tym jaśniejsze i bardziej przestronne wydają się wnętrza.

Rodzaje szyb na wymiar

Szkło wykorzystywane w szybach okiennych może przyjmować bardzo różne formy. Zupełnie inne rozwiązanie wybierzesz z myślą o nowym mieszkaniu w bloku, a inne choćby w przypadku ogrodowej altany. Do dyspozycji masz między innymi:

  • Szyby ze szkła Float — to zwykłe szkło o gładkiej powierzchni i idealnej przejrzystości. Na tafli nie występują żadne zniekształcenia optyczne i choć jest ona teoretycznie bezbarwna, to można doszukać się w niej lekkich odcieni koloru zielonego. To naturalny efekt występowania w szkle jonów żelaza.
  • Szyby ze szkła Optiwhite — całkowicie przezroczyste szkło, stosowane wszędzie tam, gdzie wymagany jest niczym niezakłócony widok.
  • Szyby ze szkła hartowanego — coraz częściej wybierany rodzaj szkła, który cechuje się podwyższoną wytrzymałością. To efekt obróbki cieplnej polegającej na nagrzewaniu go do temperatury około 660°C i szybkim schładzaniu.
  • Szyby ze szkła satynowego — matowe szkło półprzezierne, powstające w wyniku poddawania tafli procesowi trawienia kwasem. Jego powierzchnia jest delikatna i równomierna. Dobrze przepuszcza promienie słoneczne, zasłaniając jednak widok.
  • Szyby ze szkła ornamentowego — szyby pozyskiwane wskutek podgrzewania szkła do temperatury mięknienia i przepuszczania go między dwoma walcami nanoszącymi na nie wzór. Odznaczają się zmniejszoną przejrzystością, która wynika z rozpraszania promieni świetlnych.
  • Szyby ze szkła mrożonego — rozwiązanie wykorzystywane głównie w celach dekoracyjnych. Tego rodzaju szkło może występować w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych.
  • Szyby ze szkła refleksyjnego — szkło pokryte specjalną warstwą odblaskową, która odbija światło. Dzięki temu uzyskuje się półlustrzany efekt, zapewniający doskonałą ochronę przeciwsłoneczną.
  • Szyby ze szkła Antisol — masa szklana zabarwiona na określony kolor, którego intensywność zależy od grubości tafli. Szyby tego typu odznaczają się właściwościami przeciwsłonecznymi i doskonale sprawdzają się w charakterze dekoracyjnym.

Jak widzisz, szeroki wybór różnych szyb okiennych na wymiar może przyprawić o ból głowy. Jakby tego było mało, w ofertach licznych wykonawców znajdziesz jeszcze więcej rozwiązań, dedykowanych nawet najbardziej skomplikowanym projektom. Pamiętaj, aby swoją decyzję uzależnić przede wszystkim od specyfiki budynku i jego okolicy, a także od własnych preferencji w zakresie estetyki.

Ile kosztują szyby na wymiar?

Ceny okiennych szyb na wymiar zależą od bardzo wielu różnych czynników. O niektórych — takich jak współczynnik przenikania ciepła i światła, izolacja akustyczna czy sam rodzaj szkła — już wspominaliśmy. Warto jednak wziąć jeszcze pod uwagę takie elementy jak:

  • kształt szyby (okna mogą być nie tylko prostokątne, ale i okrągłe, trójkątne czy owalne),
  • wymiary szyby,
  • grubość tafli szkła,
  • obróbka szkła (np. szlifowanie czy fazowanie),
  • dodatkowe hartowanie,
  • ewentualne otwory czy wycięcia w tafli.

Im prostszy projekt i mniej dodatkowej obróbki, tym tańsze okażą się okienne szyby na wymiar. Ich ceny mogą się więc wahać od kilkudziesięciu złotych za prostą, niewielką taflę Float do nawet 2 — 3 tys. zł za szkło zbrojone o nietypowym kształcie i dużych wymiarach.

Gdzie zamawiać szyby na wymiar?

Szukając idealnych szyb okiennych na wymiar, możesz skorzystać z usług doświadczonej firmy lub zlecić projekt prywatnemu wykonawcy. Oferty szklarzy znajdziesz między innymi w internetowych serwisach przeznaczonych dla zleceniobiorców. W taki sposób działa na przykład platforma Fixly.


Tekst sponsorowany.