TP-Link Archer ax1500 - router, który sprosta Twoim oczekiwaniom


Router TP-Link Archer AX1500 to świetna sposobność, by zacząć korzystać standardu Wi-Fi 6 – może sobie na nią pozwolić niemal każdy. Dobre osiągi, wysoka konfigurowalność, stabilna łączność i przede wszystkim internet szybki jak nigdy dotąd to główne atuty tego urządzenia. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Przekonajmy się!

Jak prezentuje się router TP-Link Archer AX1500?


Firma TP-Link od lat raczy nas ciekawymi rozwiązaniami, jeśli chodzi o łączność bezprzewodową i nie inaczej jest w przypadku omawianego routera. TP-Link Archer ax1500 proponuje możliwości techniczne porównywalne z mocniejszymi droższymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Przede wszystkim umożliwia on dostęp do najnowszego standardu Wi-Fi 6, który zapewnia znacznie większą szybkość transmisji, lepszą stabilność łącza, poszerzony zasięg i znaczną poprawę bezpieczeństwa dzięki ulepszonemu szyfrowaniu.

Co ciekawe nawet wygląd urządzenia sprawia przyjemne wrażenie – nowoczesny ciemny panel z gładkimi panelami prezentuje się nowocześnie i stylowo, zatem można śmiało umieścić go nawet w dobrze widocznym miejscu. 4 anteny routera są w pełni ruchome i router można dzięki temu dopasować nawet do bardzo ograniczonej przestrzeni.

Tylny panel to gigabitowe złącza – 1 WAN i 4 LAN, przycisk włączający, gniazdo zasilacza, otwór resetujący do ustawień fabrycznych oraz przycisk WPS, jest to więc jak najbardziej standard. W zestawie z routerem otrzymujemy poza zasilaczem także standardowy kabel sieciowy oraz wykaz domyślnych haseł dostępu, co jest bardzo miłym dodatkiem. Całość konfiguracji urządzenia odbywa się za pomocą wygodnej, dedykowanej aplikacji na Androida i iOSa.

TP-Link Archer AX1500 – specyfikacja techniczna


Akcesoria i wygląd są w przypadku routera dobrą podstawą, ale mimo wszystko większość użytkowników będzie zainteresowana przede wszystkim możliwościami technicznymi urządzenia.

TP-Link Archer AX1500 wyróżnia się przede wszystkim wspomnianą obsługą Wi-Fi 6, lecz co ta funkcja oznacza w praktyce? Na pewno znacznie zwiększoną prędkość sięgającą w optymalnych warunkach 1200Mb/s. Z wielu względów szybkość uzyskiwana na co dzień będzie zwykle nieco niższa – około 800Mb/s, ale nadal jest to wynik robiący duże wrażenie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nadal nie wszystkie urządzenia standard ten będą obsługiwać, jednak na przykład w przypadku nowszych iPhone'ów nie powinno być problemu.

Router sprawdzi się znakomicie w małych, średnich, ale także nieco większych mieszkaniach. Dbają o to 4 anteny i specjalna technologia kształtowania wiązki – Beamforming, która optymalizuje kierunek sygnału.

Na pokładzie urządzenia znajduje się solidny procesor Broadcom BCM6750 z trzema rdzeniami taktowany 1,5 GHz, co umożliwia pracę w paśmie 2,4 GHz z prędkością do 300 Mb/s, a w paśmie 5 GHz, jak już wspomniano, do 1200 Mb/s. Router dysponuje także kilkoma technologiami (OFDMA i MU-MIMO), które umożliwiają podłączenie sporej liczby urządzeń bez zauważalnych strat dla jakości połączenia. Przydaje się to w przypadku wielu użytkowników w jednym domu, którzy korzystają z Internetu w podobnych porach – możliwe jest bezproblemowe równoległe korzystanie z multimediów i ściąganie nawet bardzo dużych plików na dysk (na przykład na pojemny SSD z 1 TB: https://www.komputronik.pl/product/701384/samsung-980-pro-1tb.html).

TP-Link Archer AX1500 – czy warto?


Router TP-Link AX1500 śmiało można nazwać solidną inwestycją w stabilny internet w miejscu zamieszkania. Wykorzystanie nowego standardu Wi-Fi 6 w dużym stopniu rewolucjonizuje możliwości korzystania z sieci przez domowników i bez problemu wystarczy do wszystkich zastosowań codziennych i półprofesjonalnych. Jest on także wstecznie kompatybilny z poprzednimi wersjami standardu, nie trzeba się więc martwić o łączność starszych urządzeń. Oczywiście nie jest to router idealny i ma swoje mankamenty. Można go jednak polecić, gdyż jest to router o dobrych parametrach technicznych za umiarkowaną cenę. Jeśli jednak nadal nie jesteśmy do omawianego sprzętu przekonani, zawsze warto sprawdzić inne routery w sklepie Komputronik.


Artykuł sponsorowany.