Trenażery rowerowe - alternatywa dla rowerów stacjonarnych

Na myśl o kończącym się sezonie rowerowym robi ci się przykro? Złapałeś kolarskiego bakcyla i chcesz doskonalić swoje umiejętności, aby wiosną ruszyć na trasę w jeszcze lepszej formie? Nie musisz od razu stawiać na profesjonalny stacjonarny rower treningowy. Sprawdź trenażer rowerowy i dowiedz się, jak przekształcić swój ulubiony rower w stacjonarny zestaw do kolarskiego treningu.

Jesienno-zimowy trening miłośnika kolarstwa

Zmieniające się warunki klimatyczne w Polsce sprawiają, że sezon kolarski się co prawda wydłuża, natomiast nadal istnienie niekrótki wcale okres, kiedy większość miłośników tego sportu nie trenuje na zewnątrz. Po pierwsze, nie wszyscy lubią trenować poniżej pewnych temperatur, po drugie — nie wszyscy mają także możliwość tak częstych wyjazdów poza miasto jak w sezonie wiosenno-letnim, a trenowanie w pełnym smogu mieście mało kogo przekonuje. Co w takiej sytuacji? Zrobić kompletną przerwę i skupić się na innych rodzajach treningu? Niekoniecznie, choć o częstszych wizytach na siłowni i wzmocnieniu mięśni zawsze można pomyśleć. Jeśli nie chcesz rezygnować z kolarstwa w zimie, postaw na rower stacjonarny, na którym niezależnie od tego, co dzieje się za oknem, będziesz mógł poprawiać swoje wyniki.

Tradycyjny rower stacjonarny czy trenażer rowerowy?

Rower stacjonarny to oczywiście świetny, ale też kosztowny wybór, na który nie każdy z nas chce się decydować, szczególnie kiedy wcześniej zainwestował w dobrej klasy rower do treningów outdoorowych. Rower stacjonarny, który rzeczywiście wesprze cię w zimowych treningach, powinien być odpowiedniej jakości. Dlatego jeśli niekoniecznie dysponujesz środkami na taki zakup lub po prostu nie chcesz wydawać dużych pieniędzy, możesz zdecydować się na trenażer rowerowy umożliwiający przekształcenie tradycyjnego jednośladu w rower do ćwiczeń.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz:

  • możliwość komfortowego przygotowywania się do kolejnego sezonu,
  • szansę wykonania treningu w domu, kiedy tylko masz na to ochotę,
  • profesjonalny sprzęt do ćwiczeń dopasowany do twoich potrzeb.

Na rynku dostępny jest szereg trenażerów, więc bez problemu wybierzesz ten, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Możesz wybierać m.in. spośród:

  • trenażerów rolkowych o mało skomplikowanej konstrukcji składającej się z ramy i trzech rolek połączonych gumą lub paskiem; jazda na rowerze z takim trenażerem pozwala ćwiczyć pozycję ciała i balans; nie bez powodu chętnie wybierają go profesjonalni zawodnicy. Jedyny minus to brak możliwości zwiększenia oporu na koła.
  • trenażerów z rolką oporową posiadających ramę, do której wpinany jest rower za tylną oś; rolka stawia opór, którego poziom można regulować, a dla wielu trenujących jest to ważne; minusem jest to, że przy tym rozwiązaniu szybko ścierać może się ogumienie roweru, a sama praca rolki jest dość głośna.
  • trenażerów Direct Drive — najnowocześniejszych urządzeń, z których skorzystać można po wymontowaniu tylnego koła z roweru, mocowany jest on bowiem na specjalnych uchwytów, a obrót zapewnia specjalne koło zamachowe; w tym sprzęcie możesz opór ustawiać elektronicznie, możesz symulować jazdę w zróżnicowanym terenie i ćwiczyć wszystkie te elementy, na których ci zależy. Jest to jednak rozwiązanie najdroższe, ma spore gabaryty i sprawdza się przede wszystkim u osób trenujących bardzo regularnie.

Artykuł sponsorowany.