Mazowsze: Milion na walkę z rakiem piersi

Zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył milion złotych na realizację programu polityki zdrowotnej dotyczącego profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek województwa mazowieckiego. Obecnie jedyną skuteczną metodą wczesnego wykrywania raka piersi są przesiewowe badania mammograficzne (MMG). Mammografia jest badaniem polegającym na prześwietlaniu piersi promieniami rentgenowskimi. Dawka promieniowania podczas takiego badania jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Aktualne wytyczne jasno wskazują, że mammografia jest rekomendowanym badaniem przesiewowym w kierunku nowotworów piersi. Wczesne wykrycie raka piersi umożliwia jego całkowite wyleczenie.

Stąd ze świadczeń będą mogły skorzystać kobiety spełniające formalne warunki: wiek 40–49 lat i zamieszkanie na terenie województwa mazowieckiego. Dodatkowo powinien zostać spełniony jeden z czynników ryzyka: występowanie raka piersi wśród członków rodziny, wystąpienie w przeszłości innych nowotworów, potwierdzone dokumentacją medyczną czy wystąpienie łagodnych zmiany w piersi przebiegające z obecnością rozrostu atypowego. Z programu będą mogły skorzystać także kobiety, które otrzymały wcześniej pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia wspomnianego czynnikami ryzyka.

Kolejnym krokiem prowadzącym do wdrożenia programu będzie uwzględnienie uwag zawartych w opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i ogłoszenie konkursu na wybór jego realizatorów. Planuje się, że od maja mieszkanki Mazowsza będą mogły zgłaszać się do wybranych podmiotów leczniczych, aby skorzystać z programu. Lista realizatorów opublikowana będzie na stronie www.mazovia.pl w zakładce „Zdrowie i polityka społeczna”.