Aktualności

​Ograniczenia w podlewaniu wprowadziła już pierwsza tomaszowska gmina

Ograniczenia w podlewaniu wprowadziła już pierwsza tomaszowska gmina. Komunikat do mieszkańców skierował wójt gminy Rzeczyca, Marek Kaźmierczyk. Jak czytamy w nim, w związku z występującymi niskimi przepływami wody oraz prognozowanym brakiem opadów atmosferycznych w kolejnych dniach w gminie Rzeczyca wprowadzony został zakaz poboru wody z wodociągu gminnego w godz. 6.00-22.00 w celu

podlewania i zraszania trawników, klombów, ogrodów warzywnych,

podlewania upraw działkowych, rolnych i sadowniczych,

podlewania upraw pod foliami i szklarni ogrodowych,

Zobowiązuje się wszystkich mieszkańców Gminy Rzeczyca, przedsiębiorstwa oraz instytucje zlokalizowane na jej terenie do racjonalnego korzystania z wody pitnej. Woda powinna być wykorzystywana tylko do celów bytowych.

Zakaz obowiązuje do odwołania.

Jednocześnie gmina prowadzi kilka inwestycji, które mają zabezpieczyć mieszkańcom dostęp do wody. Jak zaznacza wójt w Sadykierzu trwa modernizacja Stacja Uzdatniania Wody. Po uruchomieniu zbiorników znacznie zwiększony zostanie magazyn wody, a co za tym idzie jej dostępność. Jeszcze w tym roku rozpocznie się modernizacja Grotowic. Takie inwestycje możliwe są dzięki temu, że udało się pozyskać środki UE. Łącznie na modernizację SUW-ów wydane zostaną ponad 4 mln. zł. Przypomnijmy, w ubiegłym roku na ograniczenia w podlewaniu zdecydowało się wiele tomaszowskich gmin i wszystko wskazuje, że i w tym roku może być podobnie. Wójtowie już apelują do mieszkańców o rozsądne gospodarowanie wodą, by wystarczyło jej do celów bytowych. Podlewanie trawników i upraw, napełnianie basenów można zaplanować na godziny nocne.