Region: Policjanci walczą z cyberprzestępczością

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji uczestniczy w międzynarodowej inicjatywie przeciwdziałania wymuszeniom w internecie.

Policjanci przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w czasach rozwoju technologii informatycznych, które coraz częściej wymuszają na użytkownikach, aby byli on-line. I tak też coraz częściej padamy ofiarą oprogramowania, które „zmusza” nas do zapłacenia okupu za odszyfrowanie i ponowny dostęp do naszych własnych danych. Niestety problem staje się coraz większy, bo dotyczy on wręcz każdej działalności użytkownika w Internecie. Za taką sytuację odpowiadają programy „szantażujące”, które wcześniej zostają uruchomione na dysku ofiary i po kilku sekundach opanowują cały system komputerowy.

Aby uchronić się przed cyberprzestępczością należy nie uaktualniać systemów operacyjnych, nie używać wtyczek do przeglądarek internetowych, nie wchodzić na podejrzane strony internetowe, nie uruchamiać niezaufanych linków czy nie wykorzystywać niezweryfikowanych programów. Najlepszą obroną jest także tworzenie kopii zapasowych, używanie programów antywirusowych i uważanie na treści w mailach i stornach internetowych.

Zdecydowanie nie należy poddawać się presji i nie płacić okupu. Takie postępowanie tylko zachęci przestępców do podejmowania kolejnych prób ataku i tworzenia kolejnych wersji złośliwego oprogramowania.