Zdrowie ciało bez presji: Jak dojść do formy po porodzie?

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety, ale także jedno z najbardziej obciążających dla jej ciała. Po okresie ciąży i porodu, wielu kobietom trudno jest wrócić do formy sprzed ciąży. Kiedy bezpiecznie można rozpocząć aktywność fizyczną po porodzie? Na to pytanie odpowiedziała nam Katarzyna Szczepańśka, fizjoterapeutką uroginekologiczną Centrum Rehabilitacji Kinesis w Radzyminie, która pomoże nam zrozumieć, jak bezpiecznie i skutecznie wrócić do formy po porodzie.

Kobieta może potrzebować wsparcia fizjoterapeuty uroginekologicznego, jeśli doświadcza:

  • Nietrzymania moczu podczas kaszlu, śmiechu, czy podnoszenia ciężarów.
  • Bólu miednicy, kręgosłupa dolnego, czy brzucha.
  • Obniżenia narządów miednicy.
  • Trudności z oddawaniem moczu lub kału.
  • Dyskomfortu podczas stosunku seksualnego.
  • Trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
  • Rozejście mięśnia prostego brzucha.

Kontakt z fizjoterapeutką uroginekologiczną już w trakcie ciąży może przynieść wiele korzyści. Specjalista pomoże w zrozumieniu, jakie zmiany zachodzą w ciele podczas ciąży i jakie ćwiczenia mogą pomóc w przygotowaniu mięśni do porodu. To także doskonały moment, aby nauczyć się technik relaksacji i oddechowych, które mogą pomóc w trakcie porodu.

Po porodzie fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc w identyfikacji i leczeniu ewentualnych problemów zdrowotnych. Poprzez odpowiednie ćwiczenia i terapie, fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga wzmocnić mięśnie dna miednicy, i inne osłabione partie ciała, wspierając kobietę w powrocie do pełnej formy. Fizjoterapia po porodzie pozytywnie wpływa m.in. na gojenie się ran poporodowych i proces kształtowania się blizn poporodowych. Kiedy kobieta powinna zgłosić się do fizjoterapeuty?



Paulina Kubuj