Deski, rakiety czy płozy?

Zima. Pora roku, która w wielu częściach kraju jest trochę mityczna, ponieważ poznać ją można tylko po kalendarzu i obniżonej temperaturze, ale mrozu czy śniegu się nie uświadczy. Są jednak regiony, gdzie właśnie dla tych zjawisk przybywają całe rzesze turystów. Spragnieni wreszcie prawdziwej zimy, tęskniący za różnymi aktywnościami, którymi można oddawać się na śniegu. Dokąd jadą? Cóż, kierunek jest dość oczywisty – w góry.


Górskie wędrówki zimą
W Polsce na brak gór nie możemy narzekać, ale nie ma drugich tak imponujących – i wysokich – jak Tatry. Dlatego też to one są wymieniane jako najbardziej popularne. Bieszczady czy Pieniny też mają swoich zwolenników, chociaż niekoniecznie będą oni oddawali się takim samym aktywnościom czy mieli podobne widoki za oknami.
Góry to bardzo wdzięczne miejsce na wszelkiego rodzaju spacery i wędrówki. Prowadzone z rozsądkiem i umiarem, bo żeby radzić sobie na śniegu wysoko w górach, trzeba dysponować połączeniem kondycji fizycznej, umiejętności a nierzadko także i sprzętu. Wybierając się na górski trekking, wypada mieć pod ręką bieliznę termoaktywną albo nawet termiczną czy oddychającą odzież z membraną (hard-shell). Sztuka ubrania się na górskie wędrówki jest oczywiście bardziej skomplikowana, ale na swobodne, spacerowe przejścia wystarczy mieć ciepłe ubranie, w którym nie będziemy się zbyt mocno pocić, nieprzemakalne buty i obowiązkowo telefon. Aby łatwiej się poruszać po górach, możemy skorzystać z rakiet śnieżnych, które sprawiają, że buty nie zapadają się, a jednocześnie marsz jest szybki i sprawny. Widoki, jakie dają górskie pejzaże, są niezapomniane. Zwłaszcza gdy wejdziemy na nie samodzielnie, a nie skorzystamy z kolejki górskiej...


Deski czy płozy?
Z kolei kolejka czy też wyciąg są zwykle bardzo pomocne do tego, by oddać się innym, klasycznym aktywnościom górskim – jeździe na deskach, czyli nartach albo snowboardzie. Ten sport cieszy się popularnością od lat, zresztą kiedyś przecież właśnie w taki sposób (tak samo, jak w rakietach) górale przemierzali okolice. Narciarstwo zjazdowe, biegowe czy skitouringowe jest bardzo popularne i satysfakcjonujące, wymaga jednak kondycji i umiejętności, których nie nabywa się tak szybko. Natomiast jeśli chcecie sprawdzić, jakie możliwości daje połączenie Podhala i skuterów śnieżnych, to przekonacie się o tym dzięki wypożyczalni tego sprzętu – https://www.skuteryzakopane.pl/. Co ciekawe, nauka obsługi skuterów i kierowania nimi wcale nie jest długa i skomplikowana. Maszynami powodzi się dość łatwo, są też odporne na wywrotki czy kraksy, dopóki poruszacie się zgodnie z zasadami rozsądku i bezpieczeństwa. Zresztą oczywiście zanim zwiedzicie na nich Zakopane, skutery śnieżne opanujecie pod okiem instruktora. Sama wyprawa również odbywa się w towarzystwie przewodnika, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. W pakiecie są też niezapomniane przeżycia i bajkowe widoki, jakie będą rozpościerać się przed waszymi oczami.


Artykuł sponsorowany