Jak działają Torrenty? Co można dziś tam znaleźć?

Chyba nie ma użytkownika Internetu, który choć raz nie spotkałby się z pojęciem torrentów. Na ogół to pojęcie kojarzy się z nie do końca legalnym pobieraniem nowych filmów, gier i aplikacji. Większość z nas także od czasu do czasu ściąga takie pliki. Przyjrzyjmy się, jak działa ta technologia, czy jest legalna oraz co można znaleźć w popularnych serwisach torrentów.

Czym jest i jak działa torrent?

Torrent, a właściwie BitTorrent to protokół wymiany plików. Polega on na tym, że użytkownicy operujący w jednej sieci mogą przekazywać sobie wzajemnie fragmenty danych. Cała technologia służy odciążeniu serwera, który nie przechowuje wszystkich danych w jednym miejscu, ale rozprzestrzenia go na komputery wielu (często kilku lub nawet kilkunastu tysięcy) użytkowników. Torrent to taki sieciowy system dystrybucji danych. Każdy, kto pobrał chociażby fragment pliku, może ze swojego komputera (działającego właśnie jako serwer) udostępniać go dalej.

Konstrukcja ta jest o tyle odmienna od zwykłych serwerów, że tam całość plików pobieramy z jednego miejsca. Jeżeli serwer jest słaby lub korzysta z niego wiele osób jednocześnie, może doprowadzić to do jego przeładowania.

System pobierania plików poprzez systemy torrentowe to tzw. p2p (peer to peer).

Co to jest plik torrent?

Pobieranie plików w opisywany sposób zawsze rozpoczyna się od ściągnięcia pliku z rozszerzeniem .torrent. Jednak wbrew temu, co sądzi wielu użytkowników, nie jest to całość danych, a jedynie niektóre informacje, pozwalające na zlokalizowanie źródeł, w których program ma wyszukiwać i pobierać dane. Co zatem znajdziemy w pliku z rozszerzeniem .torrent?

Po pierwsze znajdują się w nim dane dotyczące struktury informacji w plikach. Są to informacje o objętości plików, ich ilości, nazwach oraz ich wzajemnych powiązaniach.

Plik zawiera także listę trackerów, czyli adresów IP, w których program rozpoczyna poszukiwanie danych. Listę trackerów możemy często poszerzyć sami, jeżeli znajdziemy odpowiednie adresy IP. Trackery zawierają także informację na temat tego, jaką część danych pobrali określeni użytkownicy.

Wreszcie, plik .torrent to suma kontrolna. Dzięki niej program jest w stanie ocenić, czy pobrane dane stanowią całość zbioru. Podobny mechanizm zastosowano chociażby w popularnym programie do archiwizacji – winrar – kiedy dzielimy pliki na części i usiłujemy je później połączyć.

Jakie pojęcia warto znać?

Torrenty rozróżniają trzy rodzaje użytkowników. Każdy z nas może być:

  • Seederem,
  • Leecherem albo
  • Peerem (lub wszystkimi jednocześnie). Kto jest kim?

Seeder to ta osoba, która pobrała cały zasób danych i zaczęła go udostępniać dalej, innym użytkownikom. Z kolei Peer to ten, kto pobierając plik jednocześnie go udostępnia. Wreszcie Leecher to osoba, która ogranicza możliwość pobierania plików przez inne osoby (np. poprzez ograniczenie wysokości wysyłania danych lub zablokowanie niektórych części danych) lub całkowicie go uniemożliwia, ale jednocześnie sama pobiera dane.

Aby sieć torrent miała sens i przyczyniała się do coraz lepszego szerzenia dostępu do plików, ilość wysyłanych przez nas danych powinna być przynajmniej taka sama, jak ilość danych pobieranych. Jest to tak zwane share ratio, czyli proporcja tych dwóch danych do siebie. Im współczynnik wyższy, tym sieć lepiej rozprzestrzenia pliki.

Co znajdziemy w otchłani sieci?

Pomimo zwiększającej się świadomości prawnej użytkowników Internetu, w sieci nadal krąży mnóstwo treści, których pobieranie nie jest legalne ze względu na ich objęcie ochroną własności przemysłowej. Najczęściej są to:

  • filmy,
  • gry komputerowe,
  • muzyka,
  • oprogramowanie,
  • książki do czytników e-booków.

Na szczęście coraz więcej Internautów rozumie, że w rozumieniu prawa karnego pobieranie nielegalnych torrentów można zrównać z kradzieżą i szanuje cudzą pracę włożoną w utwór.

Do czego przydaje się usługa VPN?

Virtual Private Network pomaga zapewnić anonimowość podczas pobierania treści z plików .torrent. To taki przystanek między naszym komputerem a serwerem docelowym. Dzięki serwerowi VPN numer IP naszego komputera zostanie zmieniony i inni użytkownicy będą widzieli jedynie nowy numer IP. Sieci VPN umożliwiają skorzystanie z serwera nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Możemy więc połączyć się poprzez VPN z serwerami kraju, gdzie np. prawa autorskie nie chronią utworów.

To jednak nie wszystko. Sieci VPN oferują także szyfrowanie odbieranych i przesyłanych danych. Gwarantuje nam to prywatność podczas korzystania z zasobów sieci. Oczywiście złamanie szyfru technicznie jest możliwe, ale zajmuje bardzo dużo czasu i na ogół się nie opłaca.

W sieci odnajdziemy oferty wielu sieci VPN, które różnią się między sobą m.in.:

  • limitem transferu danych,
  • prędkością transferu danych,
  • zakresem oferowanej ochrony oraz oferowanej anonimowości

Co z legalnością torrentów?

Gorące dyskusje wśród użytkowników rodzi pytanie, czy takie pobieranie danych z Internetu jest w ogóle legalne.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że kiedy ściągamy z Internetu gry, filmy, książki lub oprogramowanie, które nie jest objęte licencją Open Source, naruszamy w ten sposób prawa autorskie, które na ogół przysługują producentowi. Oczywiście możemy powiedzieć, że przecież film ściągnęliśmy tylko dla siebie. Teoretycznie tak, ale… No właśnie, pobieranie torrentów nigdy nie następuje na własny użytek. Pobierając dane, zawsze udostępniamy je dalej, więc tak naprawdę korzysta na tym cała społeczność, mając dostęp właśnie do tej, pobranej już przez nas części.

Musimy więc pamiętać o tym, że rozpowszechnianie komercyjnych mediów Internecie nie jest i nigdy nie było zgodne z prawem. Jaki w takim razie jest sens sieci torrent? Nadal możemy przesyłać przez takie programy, jak uTorrent czy BitTorrent treści bezpłatne, np. objęte licencją Open Source albo te, do których my sami mamy prawa autorskie. Korzystając z omawianej technologii w ten sposób, nie będziemy musieli się obawiać, że pewnego dnia otrzymamy wezwanie do zapłaty za naruszenie praw autorskich.

Kiedy wiemy już, jak działa technologia służąca pobieraniu torrentów, dbajmy o to, by w sieci były rozpowszechniane wartościowe treści i aby następowało to zgodnie z prawem. Dostęp do informacji powinien być jak najszerzej rozpowszechniany tak, aby nie naruszało to jednak praw przysługujących innym osobom.

Przygotowano na podstawie: https://topvpn.pl/vpn-do-torrentow/


Artykuł sponsorowany.