Radio inaczej

Jaki rodzaj domu powinienem kupić

Dom jednorodzinny, bliźniak, mieszkanie w bloku, apartament… Czujesz się przytłoczony wyborem mieszkania? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po typach domów, zanim dokonasz wyboru na całe życie

Dom jednorodzinny

Jest to oddzielny dom przeznaczony tylko dla jednej rodziny. Konkretnie oznacza to, że dom nie jest połączony z żadnym innym i ma (przynajmniej trochę) otwartej przestrzeni ze wszystkich czterech stron. W większości przypadków właściciel jest odpowiedzialny za koszty utrzymania domu i podwórka. Daje on dużą wolność, ale nakłada na właściciela wiele obowiązków, o które musi martwić się samodzielnie.

Dom szeregowy

Jest podobny do domu jednorodzinnego, ale zazwyczaj dzielisz wspólną ścianę z sąsiadem. Nieruchomość jest własnością właściciela od ziemi do sufitu, więc dom miejski często składa się z kilku pięter - jest bardziej wąski i pionowy. Domy te mogą, ale nie muszą mieć dołączone garaże. Z przodu lub z tyłu możesz mieć otwartą przestrzeń. Mogą też istnieć wspólne obszary, takie jak baseny, parki czy place zabaw. Oczywiście wnosisz opłatę na rzecz spółdzielni, która pokrywa koszty utrzymania.

Bliźniak

Kolejny typ domu podobny do domu jednorodzinnego. Jedna ze ścian nośnych domu jest wspólna z sąsiadem. Do domu przynależy zazwyczaj niewielki ogródek frontowy i większy ogród z tyłu budynku. Często ma także wbudowany garaż. Jego największą wadą jest bliskość sąsiada, podobnie jak w bloku. Musisz uważać podczas remontów i większych imprez, żeby nie narazić się sąsiadom.

Jak dużo miejsca potrzebujesz?

Masz dużą rodzinę? Trzy psy? Mnóstwo rzeczy? Być może będziesz musiał poszukać dużego domu. W większości miejsc w kraju oznacza to dom jednorodzinny. Jeśli nie potrzebujesz dużo miejsca lub jesteś skłonny wymienić trochę powierzchni na zalety życia w mieście, rozważ mieszkanie w bloku, apartamencie lub domu szeregowym. Więcej na temat sprzedaży domów jak i informacji o nieruchomościach na www.ogloszenia24m.pl

Masz obsesję na punkcie majsterkowania?

W przypadku mieszkania w spółdzielni, mieszkania w bloku lub domu szeregowym, będziesz miał ograniczone możliwości wprowadzania zmian w swoim mieszkaniu. Na każdą budowę musisz uzyskać zgodę, co może być kłopotliwe. Dom jednorodzinny jest najlepszym rozwiązaniem jeśli planujesz przeróbki.

Jaka jest Twoja tolerancja ryzyka?

Kiedy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, jedyną osobą, o której wypłacalność finansową musisz się martwić, jesteś Ty sam. W przypadku domu jednorodzinnego nie będziesz ponosił opłat, które mogą rosnąć wraz z każdym sąsiadem, który nie wywiązuje się ze zobowiązań lub opuszcza lokal, co może mieć miejsce w przypadku zamieszkania w bloku lub szeregówce.


Tekst sponsorowany.