Zalety domów szkieletowych

Wybudowanie własnego domu to marzenie wielu ludzi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że współczesny rynek budownictwa mocno się rozwinął i ma obecnie do zaoferowania nie tylko tradycyjne rozwiązania.

Wybudowanie własnego domu to marzenie wielu ludzi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że współczesny rynek budownictwa mocno się rozwinął i ma obecnie do zaoferowania nie tylko tradycyjne rozwiązania. Coraz większą popularnością na rynku cieszą się domy szkieletowe. Czym się charakteryzują i co warto na ich temat wiedzieć? Jakie są ich najważniejsze zalety?

Czym właściwie są domy szkieletowe?

Do Europy technologia trafiła z Ameryki Północnej. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie domy prefabrykowane są stawiane od dawna. Są to budynki, których konstrukcje powstają w halach produkcyjnych. Od standardowych domów różni je sposób stawiania, specyficzne właściwości czy sposób użytkowania. Często budynki szkieletowe są budowane w technice fundamentu oszczędnego. Przyspiesza to czas potrzebny na wykonanie fundamentów. Potem nie ma żadnych robót mokrych, a więc domy szkieletowe wznoszone mogą być nawet w okresie zimowym.

Wyróżnia się kilka podstawowych sposobów wznoszenia domów szkieletowych - niemiecki, skandynawski i szwedzki, a także amerykański i kanadyjski. Największa popularnością cieszą się domy szkieletowe budowane w stylu niemieckim.

Jakie są największe zalety domów szkieletowych?

Oszczędność czasu - domy szkieletowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim wzniesieniu domu. Poza pracami fundamentowymi w tym przypadku nie trzeba planować żadnych przerw technologicznych. Czas budowy zazwyczaj zamyka się w ciągu 3 miesięcy.

Oszczędność pieniędzy - prace nad budową domów szkieletowych trwają bardzo krótko. Tym samym nie trzeba ponosić wysokich kosztów robocizny. Poza tym możliwość wstępnej prefabrykacji poszczególnych elementów w dużej mierze obniża koszty budowy.

Ekologiczność - materiały wykorzystywane do wznoszenia nowoczesnych domów szkieletowych są przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie emitują one szkodliwych substancji i nie są promieniotwórcze. Nie stanowią żadnego zagrożenia dla przyszłych mieszkańców budynku.

Lekkość konstrukcji - cecha ta wiąże się z kolejnymi oszczędnościami, no oznacza tańszy transport i montaż. Nie trzeba tutaj często wykorzystywać bardzo skomplikowanych maszyn czy urządzeń.

Łatwość budowy i rozbudowy - nie bez znaczenia jest fakt, że domy szkieletowe można w razie potrzeby przebudowywać, rozbudowywać, modyfikować itd. To świetnie rozwiązanie dla tych osób, którzy zamierzają działać wieloetapowo np. z przyczyn finansowych.

Uniezależnienie od warunków atmosferycznych na etapie budowy - domy szkieletowe z powodzeniem mogą być wznoszone przez cały rok. Można to robić nawet zimą, gdy ceny materiałów budowlanych są dość niskie. To oznacza oczywiście kolejne oszczędności.

Doskonała izolacyjność cieplna - sporą część ścian w domach szkieletowych stanowią materiały izolacyjne. Takie budynki są więc bardzo ciepłe. Zresztą wykonywane są z materiałów mających doskonałe parametry izolacyjne. W praktyce domy szkieletowe często pozwalają na zaoszczędzenie na sumarycznych kosztach ogrzewania. To świetna wiadomość dla inwestorów.


Tekst sponsorowany.