Radio inaczej

Zielonka: Zobacz historię polskiego wzornictwa! Już w sobotę pokaz filmu i wystawa

Już w sobotę 25 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonce, pokaże film Małgorzaty Olimpii Świderskiej „Poużywajmy sobie. Historia Polskiego wzornictwa”. Spotkaniu w Ośrodku Kultury i Sportu w Zielonce będzie towarzyszyła rozmowa z zaproszonymi gośćmi: autorką filmu, uczestnikami oraz historykiem wzornictwa, spotkanie poprowadzi Rafał Tarnarzewski. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa fotografii przedmiotów Polskiego wzornictwa użytkowego.

Po raz pierwszy i mamy nadzieje nie ostatni w Zielonce dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonce będziemy mieli okazje poznać historię Polskiego wzornictwa, począwszy od początku XX wieku po czasy obecne, a opowie ją film „Poużywajmy sobie. Historia Polskiego wzornictwa”. Filmowi będzie towarzyszyć dyskusja o filmie, o tych przedmiotach, o tych czasach, do której zaproszono : Małgorzatę Olimpię Świderską autorkę filmu, Anne Magę i Annę Demską z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Annę Wisnicką historyka wzornictwa. Spotkanie poprowadzi Rafał Tarnarzewski osoba na co dzień zajmująca się teraźniejszością i historią designu, pomysłodawca i twórca Inicjatywy Inkubator Designu. Ciekawostką będzie też wystawa fotografii prezentująca najciekawsze przedmioty Polskiego wzornictwa.

Rafał Tarnarzewski krótko mówi o filmie Małgorzaty Olimpii Świderskiej: ten dokument daje unikatową możliwość zobaczenia przedmiotów rożnego formatu zaprojektowanych przez polskich artystów, później projektantów od początku XX wieku po czasy obecne. Poznamy nazwiska które w innych warunkach politycznych stały by się ikonami designu na świecie. Bohaterzy filmu to także meble, porcelana, szkło czy tak charakterystyczna dla tamtych lat tkanina, pralka czy samochód. Film przywraca pamięć o przedmiotach, stawiając je na równi z dziełami sztuki.

Wydarzenie odbędzie się w OKiS Zielonka przy ulicy Waleriana Łukasińskiego 1/3 w Zielonce w sali widowiskowej 25 maja o godzinie 16-tej . Spotkanie rozpoczniemy od pokazu filmu, a po krótkiej przerwie Rafał Tarnarzewski porozmawia z zaproszonymi gośćmi.

Na wydarzenie zapraszamy mieszkańców miasta Zielonka, ale i okolicznych miejscowości. Szczególnie zapraszamy osoby interesując się designem i jego historią.

Bezpłatne zaproszenia są do odbioru w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonce ul. Długa 18 bl 14 w godzinach otwarcia, lub bezpośrednio przed wydarzeniem.

Goście Radia FAMA:
Małgorzata Olimpia Świderska, reżyser filmu "Poużywajmy sobie: Historia polskiego wzornictwa"
Agnieszka Wiejka, p.o. dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonce
Rafał Tarnarzewski, Inicjatywa Inkubator Designu