Zarobki w Kielcach znowu najniższe

Mieszkańcy Kielc zarabiają najmniej spośród mieszkańców wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Nasze przeciętne wynagrodzenie w 2023 roku wyniosło 6315,50 zł. brutto i było o ponad 3 tysiące niższe niż w innych regionach Polski.

- W 2023 roku to właśnie średnie wynagrodzenie w Kielcach było najniższe spośród wszystkich miast wojewódzkich w kraju. Najwyższe przeciętne płace były wypłacane w Gdańsku i wynosiło ponad 9 tysięcy złotych, co oznacza że w stolicy województwa świętokrzyskiego mieliśmy o blisko 3590 złotych mniejsze przeciętne wynagrodzenie. – informuje Aneta Królik z Głównego Urzędu Statystycznego. Jest to poprawa o ponad 7% względem średnich zarobków w 2022 roku.

– Taki wzrost nie zmniejszył jednak dużego dystansu dzielącego nas do przeciętnych płac w większości miast. Można nawet powiedzieć, że wręcz go powiększa. Wzrost o 7,5 procenta był jednym z najniższych w kraju i tylko trzy miasta zanotowały niższą dynamikę wzrostu płac. – dodaje Aneta Królik.

Kielce i całe Województwo świętokrzyskie od lat należą do regionów, gdzie płace są najniższe w kraju. Na podobnym, niskim poziomie utrzymują się jedynie region podkarpacki i warmińsko-mazurski.

Fot. Pixabay.com

Opr. WM.