Poczytaj mi FAMO - Monika Jezierska 21.07.2023

Jeżeli jesteście miłośnikami literatury i poszukujecie inspiracji do kolejnych lektur, zdecydowanie polecam wywiad z bibliotekarką Moniką Jezierską, pracującą w filii Ossów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie. W ramach rozmowy, Monika przedstawia dwie książki, które z pewnością zaciekawią każdego czytelnika.

Pierwszą z nich jest "Morelowa księgarnia" autorstwa Oresty Osijczuk. To wzruszająca opowieść o dorastaniu w cieniu światowych wojen, w której centralnym punktem jest dziecięca wyobraźnia, bez której świat traci kolory i smaki. Maria Faryniak, bohaterka powieści, nie darzy sympatią rodziny swego zmarłego męża. Mimo to, zdecydowana na poprawę swojego losu, podejmuje trudną decyzję o rozłące z dzieckiem.

Maria zaczyna pracę jako pokojówka w majątku Kazimierza Czartoryskiego, co zmusza ją do zostawienia syna, Mychajły, pod opieką rodziny męża. Faryniakowie pragną załagodzić rodzinne ranę, zapewniając chłopcu dom, edukację i miłość, jakby był ich własnym synem. Od tej pory Mychajło dorasta pod czujnym okiem energicznej ciotki i marzycielskiego wujka, doświadcza pierwszej miłości i nawiązuje przyjaźnie. Jego spokojne życie burzy wybuch I wojny światowej, która kończy jego dzieciństwo, a II wojna światowa na zawsze łączy losy dwóch nieznanych sobie rodzin.

To poruszająca powieść historyczna, rozgrywająca się na przestrzeni ponad stu lat, przenosi czytelnika na Ukrainę, do Polski i Francji. Brawurowe tłumaczenie poety, Bohdana Zadury, zaprasza czytelnika w podróż przez rzeczywiste i wyimaginowane krajobrazy, wojenne okrucieństwa, dziecięcą tęsknotę i świat, który nie istnieje już dłużej.

Druga książka to "Kopernik. Rewolucje" autorstwa Wojciecha Orlińskiego. To fascynujący zapis naukowej rewolucji, która zaszła za czasów Mikołaja Kopernika. Mimo że ówcześnie Chińczycy i Arabowie posiadali więcej wiedzy o gwiazdach, to właśnie Europa jako pierwsza zrozumiała, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie. Według wielu, zasługą tego odkrycia byli Kepler, Galileusz i Newton, ale oni sami wskazaliby na skromnego i genialnego uczony, Kopernika, który wybrał odludzie, aby w spokoju pracować nad swoim odkryciem.

Orliński przedstawia nie tylko sylwetkę Kopernika, ale także wątki polityczne, wojny, spiski, intrygi i romanse, które towarzyszyły temu niesamowitemu czasowi. Główny bohater, astronom, ale także ekonomista, polityk, lekarz, w tych burzliwych czasach zdobywa szacunek potężnych i miłość kobiety. Mimo odległości w czasie, Kopernik staje się bliski jako człowiek poszukujący miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Skromny, pokorny, ale także uparty i pełen słabości, które mogły go zaprowadzić – jak jednego z jego przyjaciół – do lochów Watykanu. W życiu Kopernika, miłość zwyciężyła wszystko - zarówno wzniosła miłość do nauki, jak i ziemska, ludzka miłość.

Zachęcamy do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie i wypożyczenia tych oraz wielu innych książek!