Zdrowe ciało bez presji: Jak radzić sobie z presją społeczną dotyczącą naszego wyglądu?

Ciągła presja społeczna może prowadzić do stresu, lęku, depresji i innych problemów zdrowia psychicznego. Osoby wrażliwsze, te które mają niższe poczucie własnej wartości, które nie są odporne na krytykę, które biorą mocno do siebie komentarze innych osób -mogą odczuwać ciągłą niepewność i obawę przed nieakceptacją ze strony innych. Presja społeczna, może skłaniać do dostosowywania się do norm i oczekiwań grupy, nawet jeśli są one sprzeczne z ich własnymi przekonaniami. To może prowadzić do utraty indywidualności i autentyczności.

Skutki presji społecznej, ja powiem wprost, uważam że są one bardzo niebezpieczne, mogą być nawet śmiertelne, znamy różnego rodzaju hejt, znamy krytykę i ktoś kto jest nieodporny na to czy ktoś kto potraktuje te słowa bardzo zero jedynkowo, i ktoś kto jest nieodporny na to, czy ktoś kto potraktuje te słowa bardzo zerojedynkowo jest narażony na zranienie, i zranienie bardzo niesprawiedliwe, to jest podstawowy skutek presji [..] uważam ze PRESJA TO ATAK i może wywołać po prostu zaburzenia psychiczne i wcale nie motywuje nas do zmiany to nas zastrasza, to podcina jakąś motywacje, zaczynamy się bać i zaczynamy się chcieć DOSTOSOWYWAĆ i a nie wyrażać SIEBIE i tworzyć taką tożsamość, która jest dla nas dobra i w porządku. - mówi nasza specjalistka Magdalena Kozłowska, psycholożka i psychoterapeutka.

Dlaczego ludzie krytykują siebie nawzajem?

Ludzie często porównują się do innych, zarówno pod względem osiągnięć, wyglądu, umiejętności, jak i innych aspektów życia. Osoby, które mają zaburzone poczucie własnej wartości mogą czuć niepokój, że ktoś inny jest lepszy lub osiąga więcej. Występuje wtedy pewna zazdrość, która prowadzi do krytyki, obgadywania innych, hejtowania, aby chociaż na chwilę poczuć się lepiej.

Być może są to osoby, które mają bardzo złe o sobie zdanie i łatwiej jest im wyrażać krytykę w stosunku do innych, poza tym można być anonimowym, wtedy można być KRÓLEM KRYTYKI, ale trudno jest mi uwierzyć w to, że ktoś jednak, kto ma adekwatne poczucie wartości i dobrze rozwiniętą empatię korzysta z takich rozwiązań. [...] Z jednej strony, taka podstawa, taki początek tego co my słyszymy na swój temat zaczyna się w dzieciństwie [...] to jest pytanie trochę do rodziców jak się zachowują - dodaje nasza specjalistka.

Kto jest bardziej podatny na presję społeczną? - Na pewno dzieci i młodzież, to jest taki etap rozwoju, kiedy zdanie rówieśników jest bardzo ważne. [...] osoby bardziej wrażliwe, mające niższe poczucie własnej wartości, ale też osoby, które są z natury bardziej surowe dla siebie [...]seniorzy.

Jak rodzice mogą pomóc budować poczucie własnej wartości u swoich dzieci? ZAUFANIE, AKCEPTACJA, ROZMOWA

Słowo klucz, do wytatuowania, AKCEPTACJA, absolutna, [...] mogą być sprawy w rodzinach, które wymagają jakiejś korekcji ale to wymaga rozmów, a nie krytyki [...] ZAUFANIE - podstawa relacji, jeżeli my nie budujemy tego, nie zajmujemy się akceptacją, zaufaniem, ROZMOWĄ, bardzo trudno jest oczekiwać, że potem ktoś się do nas zwróci z prośbą o pomoc, kiedy dzieje się coś złego. - mówi nasza specjalistka Magdalena Kozłowska, psycholożka i psychoterapeutka.


Paulina Kubuj