Jak rozliczyć PIT online?

Do 30 kwietnia 2024 roku podatnicy muszą wypełnić obowiązek przygotowania rocznego zeznania podatkowego za ubiegły rok. Chociaż wciąż zostało trochę czasu, to warto już teraz na spokojnie zastanowić się nad tym, jak rozliczyć PIT-37 2023/2024. W celu uniknięcia późniejszych stresów związanych ze składaniem deklaracji na ostatnią chwilę, najlepiej od razu sięgnąć po sprawdzony program do PIT i zaoszczędzić swój cenny czas.

Rozliczenie PIT-37 online

Popularny, całkowicie bezpłatny program do PIT dostępny pod adresem: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37 sprawia, że samodzielne rozliczenie podatków staje się wyjątkowo łatwe. Użytkownicy mogą zdecydować, czy chcą załatwić wymagane formalności online bezpośrednio z okna przeglądarki internetowej, czy może jednak postawić na tradycyjne rozwiązania i zainstalować program do PIT na swoim komputerze. Każda z tych opcji ma swoje zalety, ponieważ dzięki możliwości uruchomienia programu online nie trzeba niczego instalować, a dodatkowo program jest zawsze aktualny (posiada zawsze najnowsze formularze PIT). Z drugiej strony po zainstalowaniu programu do PITów na komputerze można mieć zawsze pod ręką wcześniejsze rozliczenia. Jeżeli zastanawiasz się nad tego typu rzeczami lub szukasz informacji na temat tego, dlaczego PIT-37 to najpopularniejszy formularz PIT w Polsce, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Rozliczenie PIT przez internet

Aplikacja w wersji webowej (program do PIT online) to prosty i bezpieczny sposób, dzięki któremu możliwe jest samodzielnie rozliczenie PIT. Interfejs programu jest bardzo intuicyjny, a przez każdy krok rozliczenia użytkownik prowadzony jest przez wbudowany kreator. Oprócz popularnego PIT-37, program ma wbudowane również inne formularze. Niezależnie więc od tego, jakie dochody chce się rozliczyć, aplikacja z pewnością w tym pomoże.

Składanie deklaracji PIT przez Internet to również duża wygoda dla podatnika. Nie dość, że może wszystko załatwić w dogodnym dla siebie terminie i bez wychodzenia z domu, to nie trzeba się wybierać się na pocztę w celu wysłania przygotowanych dokumentów. Jest to oszczędność czasu, a zarazem gwarancja prawidłowego wypełnienia deklaracji. Program na bieżąco weryfikuje informacje wprowadzane przez podatnika i podpowiada mu, z jakich ulg może skorzystać. Trudno więc o lepsze rozwiązanie dla osób, które chcą samodzielnie i bez żadnych problemów wypełnić coroczny obowiązek związany ze składaniem deklaracji. W podobny sposób można wypełnić formularze dla swoich bliskich.

PIT 37 - co warto wiedzieć na temat tego formularza?

Nie bez powodu to właśnie PIT-37 jest każdego roku wybierany przez wielu Polaków składających zeznanie podatkowe. Formularz ten przeznaczony jest głównie dla tych osób, które swoje dochody uzyskują na podstawie:

● umowy o pracę,

● świadczeń emerytalnych,

● renty,

● umów cywilnoprawnych (na przykład umowy o dzieło).

Nieprzekraczalna data, do jakiej podatnik musi złożyć zeznanie podatkowe to 30 kwietnia 2024 r. Warto o tym pamiętać, ponieważ ewentualne spóźnienie może skutkować karą grzywny. Na szczęście obecnie rozliczenie PIT online jest o wiele prostsze niż jeszcze kilka lat temu. Nie trzeba nawet ponosić kosztów związanych z powierzeniem tego zadania księgowej, ponieważ nowoczesny program do PIT pozwala zrobić wszystko we własnym zakresie. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że po przesłaniu dokumentów drogą elektroniczną podatnik otrzymuje urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Dzięki temu nikt nie może mu zarzucić, że nie wysłał deklaracji.

Pomoc w przygotowaniu deklaracji PIT-37

Wspomniany przez nas program do PIT online jest całkowicie darmowy, więc można z niego bezpiecznie korzystać zawsze wtedy, gdy jest to potrzebne. Regularne aktualizacje dają pewność, że użytkownik będzie korzystał z prawidłowych wzorów formularzy. Na portalu podatkowym można również znaleźć wiele przydatnych porad, które rozwieją ewentualne wątpliwości i pomogą uniknąć niepotrzebnych błędów. Oprócz wspomnianego PIT-37 dostępne są również porady dla podatników wybierających inne formularze. Wśród nich dostępne są między innymi: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-40A, PIT/B, PIT/D oraz ZAP-3.

Zawsze aktualne narzędzie do rozliczenia PIT

Chociaż obowiązek składania deklaracji jest dla wielu osób bardzo stresujący, warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi i ułatwić sobie cały proces. Nie dość, że nie trzeba wówczas zastanawiać się, jaki druk PIT wybrać (program może podpowiedzieć prawidłowy druk), to na każdym etapie rozliczania PIT można korzystać ze wskazówek. Z pewnością przyspieszy to przygotowanie tegorocznego zeznania podatkowego za 2023 r.

Jeżeli jednak pojawią się jakieś wątpliwości lub sytuacja podatnika będzie na tyle skomplikowana, że nie uda mu się samodzielnie wszystkiego załatwić, zawsze warto skonsultować sprawę z księgową. Jest to dodatkowy argument przemawiający za tym, aby nie odkładać wysłania PIT na ostatnią chwilę, tylko zrobić to od razu i mieć spokój. Zachęcamy do rozliczenia się online bez wychodzenia z domu.


Artykuł sponsorowany